Досить поширеним правовим явищем у юридичній практиці є встановлення у договорі оренди умов за якими дострокове розірвання договору допускається виключно за взаємною згодою сторін або, коли сторони обмежують одна одну у праві односторонньої відмови від виконання договору.
Під час розгляду заяв про припинення права оренди землі державний реєстратор оцінює документи, подані для державної реєстрації, на наявність підстав припинення даного речового права.
У разі посилання заявника на припинення права оренди внаслідок розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку, виникає питання щодо документів, які підтверджують відповідне розірвання, що залежить від умов договору оренди землі щодо порядку розірвання договору, відповідно до яких припинення права оренди може здійснюватися шляхом укладення додаткової угоди або ж в іншому порядку.
Заявниками були подані заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо припинення іншого речового права – права оренди, але рішеннями державних реєстраторів прав на нерухоме майно їм було відмовлено в проведенні реєстраційних дій.
Відмовляючи в державній реєстрації, державні реєстратори зазначили про неможливість встановлення наявності підстав припинення іншого речового права – права оренди на земельні ділянки.
Було встановлено, що заявником у процедурі державної реєстрації – стороною за вказаними договорами оренди землі з урахуванням правил представництва, дотримано умови, передбачені договором оренди землі, в частині порядку, форми та строків повідомлення іншої сторони договору про розірвання договорів в односторонньому порядку.
Крім того, судами встановлено, що заявником в процедурі державної реєстрації до заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, серед інших документів, подано заяву у формі письмового попередження про дострокове розірвання договору оренди землі
Направлення заяви у формі письмового попередження про дострокове розірвання договорів оренди землі є необхідною та достатньою умовою на підтвердження волевиявлення орендодавців за вказаними договорами, скористатися передбаченим договорами оренди землі правом розірвати їх в односторонньому порядку та припинити договірні відносини з орендарем.
Направлення листа-відповіді на вказану заяву на ім’я представника орендодавців є належним та достатнім доказом на підтвердження того факту, що орендарю в особі директора було достеменно відомо про дострокове розірвання орендодавцями вказаних договорів оренди землі в односторонньому порядку.
Крім того, Верховний Суд звернув увагу, що документального підтвердження припинення зобов’язань відповідно до договорів оренди землі та письмову угоду про розірвання договорів відповідно до статті 654 ЦК України, на чому наголошують державні реєстратори в оскаржуваних рішеннях, норми чинного законодавства не містять.
Отже, можемо зробити висновок, якщо договором передбачено, то може бути дострокове розірвання договору.
Постанова від 09 серпня 2021 року у справі № 820/4389/17