Михайло Гончарук, керуючий партнер Honcharuk & partners law firm розповів інформаційному порталу Банкрутство & Ліквідація про проблеми українських компаній з Криму, які перереєструвались на українську територію, але не можуть повернути свої гроші з рахунків ПриватБанку.
– Розкажіть, будь ласка, про проблему повернення грошей компаніям, які перереєструвались з окупованого Криму на підконтрольну українській владі територію?
Михайло Гончарук: Дійсно є така проблема. Можливо, вона стосується декількох банків, але з мого досвіду можу сказати, що така проблема точно є у клієнтів ПриватБанку. Суть в тому, що деякі компанії, розташовані у Криму, тримали свої поточні чи депозитні рахунки у ПриватБанку. Коли відбулась окупація півострову, Національний банк України зобов’язав всі банки перенести свої відділення з Криму на материкову Україну. При цьому банки повинні були кошти вкладників чи клієнтів перевести на спеціальні рахунки №2903 – «Обліковування за недіючими рахункам». Передбачалось, що гроші на цьому рахунку будуть зберігатись до моменту звернення за ними власників коштів. Об’єктивно, це було зроблено з метою збереження коштів клієнтів, адже тоді ніхто не знав, що відбувається, і як довго це буде тривати.
Коли клієнти ПриватБанку перереєструвались на материкову частину України, почали вести свою підприємницьку діяльність у відповідності до українського законодавства, вони почали звертались до ПриватБанку з проханнями повернути їм їх гроші. Але ПриватБанк просто ігнорував та продовжує ігнорувати такі звернення.
Банк на всі звернення клієнта у кращому випадку присилає відповідь на кшталт: «Ваш дзвінок дуже важливий для нас. Ми з вами обов’язково зв’яжемося». Ви не можете ні до кого у ПриватБанку потрапити на прийом, можете лише подзвонити на «гарячу лінію» банку і залишити там повідомлення. Навіть якщо клієнт виставляє ПриватБанку платіжне доручення, наприклад, на перерахування грошей з рахунку №2903 на інший рахунок в тому ж таки ПриватБанку, але в Києві чи Одесі, то банк просто не проводить платіжки, не повідомляючи причин. Просто повне ігнорування. Тобто, у підприємства гроші на рахунку теоретично є, але фізично компанія не може ними розпоряджатися. Рахунки «2903» не належить компанії-клієнту, вони належать банкові. ПриватБанк ігнорує запити клієнтів, що змушує останніх розпочинати судові процеси.
– І є вже рішення судів?
Михайло Гончарук: Так, за позовами декількох компаній вже є рішення судів і першої інстанції, і другої, і вищої.. В деяких справах є рішення на користь клієнтів Приватбанку, в деяких – справи будуть переглядатися з самого початку.
– А як ПриватБанк пояснює свою позицію?
Михайло Гончарук: У ПриватБанку, фактично, чіткої правової позиції немає. Я так розумію, що спеціалісти банку зробили якийсь шаблон, з яким вони ходять на всі суди. В ньому йдеться про те, що у ПриватБанку були активи в Криму, їх у нього забрали, він зазнав втрат від окупації, тому грошей віддавати не буде, бо їх у нього немає.
– А чи вдалось комусь із клієнтів стягнути гроші вже після другого кола судових розглядів?
Михайло Гончарук:. На жаль, виграна справа не означає виконане судове рішення. На сьогодні існує судова ухвала, якою заборонено, зокрема, виконавчій службі та Національному банку списувати грошові кошти з будь яких банківських рахунків, які належать Приватбанку.
– Скільки вже тягнеться ця історія?
Михайло Гончарук: Деякі підприємства подавали позови у 2014 році, але більшість – у 2015 році.
– На Вашу думку, яким може бути вихід з ситуації для компаній, які не можуть повернути собі свої гроші?
Михайло Гончарук: По-перше, в цьому конфлікті поки що задіяні компанії-одинаки, немає масовості. Вони сподіваються, що їх питання якось вирішиться. По-друге, частина компаній, отримавши на руки судове рішення, заспокоюються. Багато хто з цим документом вже налаштований йти скаржитись до Європейського суду з прав людини. Я знаю компанії, у яких досить значні кошти залишились на цих рахунках. Серед компаній, які потрапили в таку ситуацію, є й серйозні іноземні інвестори.Тому такі випадки шкодять іміджу України – це демонструє, що інвестиції в Україні не є захищеними. На мою думку, тут мав би активізуватись Національний банк. Нацбанк міг би зібрати статистичну чи аналітичну інформацію по цим рахункам та запитати: «А що у вас робиться по рахункпм №2903? Невже клієнти не звертаються по гроші? І чому ви не віддаєте їх?».