24 лютого 2015 року Личаківським районним суд м. Львова ухвалено рішення по справі №463/3653/14-ц, яким частково задоволено позов ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Львівської обласної клінічної лікарні, треті особи: ОСОБА_6, Департамент охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації, про відшкодування моральної та матеріальної шкоди та стягнуто на користь Позивачів 160 000, 00 грн. моральної шкоди.
ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулись до суду на підставі того, що у приміщенні ЛОКЛ ОСОБА_2 народжувала дитину шляхом застосування операції кесаревого розтину, яку проводили оперуючий хірург – ОСОБА_6. Дитина народилася доношеною, пологовий стан задовільний, однак за 15 хв. стан дитини погіршився, її перевели у відділення інтенсивної терапії недоношених новонароджених дітей в ЛОКЛ, де 24.11.2010р. дитина померла від порушення вітальних функцій центрального ґенезу у зв’язку з травматичним ушкодженням головного мозку.
Висновком комісійної судово-медичної експертизи встановлено, що причиною смерті новонародженої дитини Позивачів стала пологова травма голови у вигляді масивного внутрішньочерепного крововиливу з порушенням мозкового кровообігу та з наступними незворотними змінами мозку, порушенням функції життєво важливих органів, що мали вторинне походження. Причина смерті підтверджена патологоанатомічним та патогістологічним дослідженнями.
Судом зазначено, оскільки відповідно до ч.1 ст.1172 ЦК України юридична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов’язків, а тому суд приходить до висновку, що завдана позивачам шкода, неправомірними діями ОСОБА_6 при здійсненні ним трудових обов’язків, підлягає відшкодуванню Львівською обласною клінічною лікарнею.
Відповідно до ч.1 ст.1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров’я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану, добровільне – за власною ініціативою чи за зверненням потерпілого спростування інформації редакцією засобу масової інформації. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості. Визначаючи розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди, суд повинен наводити в рішенні відповідні мотиви.
Судом встановлено, що у зв’язку зі смертю 23.11.2010. новонародженої, яка стала наслідком неналежного виконання ОСОБА_6 своїх професійних обов’язків, позивачам завдано моральну шкоду, яка виразилась у душевних стражданнях, оскільки позивачі з нетерпінням чекали народження дитини, однак у зв’язку з її смертю перебувають у постійному неспокої, тривозі за майбутнім, досі відчувають біль за втраченою дитиною.
Враховуючи характер та обсяг страждань, яких зазнали позивачі, їх тривалість, що становить більше 4 років, а також, з урахуванням глибини душевних страждань, неможливість незалежно від часу та зусиль відновити попередній стан позивачів, разом з тим те, що матір дитини зазнала ще й моральних страждань пов’язаних з завданням шкоди її здоров’ю, виходячи із засад розумності, виваженості та справедливості, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивачів ОСОБА_2 100000 грн. моральної шкоди, ОСОБА_3 – 60000 грн.