Не зважаючи на карантин, вже в травні поточного року вітчизняні компанії будуть змушені розкрити інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників. При чому зробити це доведеться за свій рахунок та двічі: для банків та держави.
Чому це важливо
06.12.2019 р. було прийнято новий Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», який набрав чинності 28 квітня 2020 року.
Банки будуть зобов’язані верифікувати своїх клієнтів, що передбачає встановлення кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи. І навіть, якщо у вас вже є банківський рахунок, банк не може відмовитися від процедури верифікації клієнта – юридичної особи.
Кінцевий бенефіціарний власник – це будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив (контроль) на діяльність юридичної особи (в тому числі через ланцюг контролю/володіння).
При цьому, закон дає визначення такому поняттю як номінальний власник – особа, яка від свого імені управляє корпоративними правами іншої особи – кінцевого бенефіціарного власника в інтересах останнього.
Простіше кажучи, засновник юридичної особи не обов’язково є реальним власником цієї юридичної особи.
До прийняття цього закону розкривати своїх бенефіціарних власників були зобов’язані лише компанії, що приймали участь в публічних закупівлях.
Що потрібно зробити
Зокрема, Закон встановлює обов’язок для юридичних осіб розкрити інформацію про кінцевих бенефіціарних власників під час державної реєстрації та при проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу.
Таким чином, юридичні особи будуть зобов’язані надати державному реєстратору за місцем свого знаходження:
1) Інформацію зі структурою власності юридичної особи. При чому обсяг такої інформації ще не визначено.
2) Витяг, виписку чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру тощо засновника – нерезидента в країні її місцезнаходження;
3) Нотаріально засвідчену копію документа, що посвідчує особу нерезидента, яка є кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи.
Тобто, законодавчі зміни відчують насамперед групи компаній та холдинги, які мають в своїй структурі значну кількість взаємопов’язаних юридичних осіб. Особливо, якщо їх теперішні власники є лише номінальними власниками.
Як швидко потрібно готувати інформацію
Після набрання Законом чинності юридичні особи щорічно, протягом 14 календарних днів, починаючи з наступного року з дати державної реєстрації юридичної особи, подаватимуть вищезазначені документи та відповідну заяву для підтвердження відомостей про кінцевих бенефіціарних власників.
Юридичні особи, зареєстровані на момент вступу в силу цього закону, зобов’язані подати відповідні документи протягом 3х місяців з дня затвердження відповідної форми та змісту структури власності уповноваженим державним органом.
Відповідальність для керівників
Законом передбачена відповідальність за неподання або несвоєчасне подання державному реєстратору інформації про кінцевого бенефіціарного власника у вигляді накладення штрафу на керівника юридичної особи у розмірі від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 тис. грн до 51 тис грн.).