Порядок проведення процедури фінансової реструктуризації

19.10.2016 р. набрав чинність Закон України «Про фінансову реструктуризацію» від 14.06.2016 р. Закон визначає умови та порядок проведення процедури добровільної фінансової реструктуризації боржника із вжиттям відповідних заходів

Процедура фінансової реструктуризації це комплекс заходів з реструктуризації грошового зобов’язання та/або господарської діяльності боржника, що здійснюється на умовах та в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ЗУ «Про фінансову реструктуризацію» процедура фінансової реструктуризації проводиться без звернення до суду шляхом переговорів між боржником, його пов’язаними особами та залученими кредиторами щодо реструктуризації грошових зобов’язань перед такими кредиторами.

Боржник має право ініціювати проведення шляхом подання письмової заяви про реструктуризацію до секретаріату за умови :

  • відсутності щодо нього порушеного провадження у справі про банкрутство
  • або відсутності здійснення санації боржника до порушення провадження у справі про банкрутство.

Згода залучених кредиторів на реструктуризацію повинна бути підписана однією чи кількома фінансовими установами, жодна з яких не є пов’язаною особою боржника, яким належить щонайменше 50 відсотків загальної суми вимог фінансових установ до боржника, за винятком вимог пов’язаних осіб.

Початок проведення процедури фінансової реструктуризації

  1. Секретаріат реєструє заяву про реструктуризацію, отриману від боржника.
  2. Секретаріат перевіряє відповідність заяви та згоди на реструктуризацію вимогам ст.18 Закону та не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після реєстрації заяви приймає рішення про початок проведення процедури.
  3. У разі відсутності або невідповідності заяви чи згоди вимогам або подання повторної заяви боржником до спливу строку, визначеного ч.2 статті 4 Закону – повертає боржнику заяву без розгляду та без початку процедури із зазначенням причин повернення.
  4. Не пізніше наступного робочого дня після реєстрації заяви надсилає кредиторам, визначеним у додатках до заяви про реструктуризацію, повідомлення, в якому зазначаються дата, час, місце проведення перших зборів залучених кредиторів та контактні дані секретаріату і боржника.
  5. Дата проведення перших зборів повинна бути призначена не раніше ніж через 7 робочих днів та не пізніше ніж протягом 10 робочих днів від дати початку процедури.
  6. У разі прийняття рішення про початок процедури боржник не пізніше ніж за 7 робочих днів до перших зборів кредиторів повинен надати кредиторам інформацію, визначену ч. 2 ст. 19.
  7. Не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після початку проведення процедури фінансової реструктуризації секретаріат:
  • надсилає усім кредиторам та пов’язаним особам боржника, визначеним у додатках до заяви про реструктуризацію повідомлення про початок проведення процедури
  • розміщує таке повідомлення на веб-сайті секретаріату.

 

Мораторій

Мораторій запроваджується з дня початку проведення процедури фінансової реструктуризації та діє до завершення процедури фінансової реструктуризації, але не більше ніж протягом 90 днів.

Може бути продовжено за згодою залучених кредиторів, жоден з яких не є пов’язаною особою з боржником, на строк, що не може перевищувати 90 днів.

Загальний строк дії мораторію не може перевищувати 180 днів.

Залучені кредитори (крім пов’язаних осіб) мають право прийняти рішення про припинення дії мораторію в будь-який час після початку проведення процедури фінансової реструктуризації.

Дія мораторію не поширюється на вимоги кредиторів, які не є залученими кредиторами (крім випадку, визначеного п. 6 ч. 2 ст.21), а також на вимоги із зобов’язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров’ю громадян, та вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати перед працюючими та звільненими працівниками.

Протягом дії мораторію забороняється:

1) боржнику виконувати вимоги кредиторів, за винятком випадків, коли таке виконання вимог погоджено залученими кредиторами (крім пов’язаних осіб) у порядку, визначеному цим Законом, та боржником як частина порядку проведення звичайної господарської діяльності у період проведення переговорів;

2) примусово звертати стягнення на майно боржника та майно, передане третіми особами в забезпечення виконання зобов’язань боржника перед залученими кредиторами, на підставі виконавчих документів, а також на підставі виконавчого напису нотаріуса або шляхом будь-яких інших позасудових способів звернення стягнення;

3) укладати угоди про заставу чи іпотеку майна боржника, крім випадків, коли укладення таких угод необхідне для отримання фінансування під час проведення процедури фінансової реструктуризації відповідно цього Закону;

4) вчиняти дії з метою отримання у володіння майна боржника чи отримання контролю над майном боржника, в тому числі шляхом укладення будь-яких договорів;

5) зараховувати зустрічні однорідні вимоги;

6) відчужувати, в тому числі реалізовувати, та примусово звертати стягнення на необоротні активи боржника, які не є предметом застави (іпотеки) на дату початку процедури реструктуризації, на підставі виконавчих документів, а також на підставі виконавчого напису нотаріуса або шляхом будь-яких інших позасудових способів звернення стягнення.

Також, протягом дії мораторію:

  1. не нараховується неустойка (штраф, пеня) або інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов’язань із задоволення боржником будь-яких вимог, на які поширюється мораторій;
  2. зупиняється перебіг позовної давності та будь-якого іншого строку, встановленого законом чи договором, у тому числі строку на пред’явлення вимоги до поручителів, у межах якого кредитори можуть реалізовувати свої права.

Після початку проведення процедури фінансової реструктуризації вирішуються питання про:

  • продовження або припинення дії мораторію;
  • залучення незалежного експерта для огляду фінансово-господарської діяльності боржника та плану реструктуризації;
  • погодження або відмову у спільному проведенні процедури фінансової реструктуризації для кількох боржників, що є пов’язаними особами (за наявності).
  • створення координаційного комітету фінансових установ;
  • створення комітету кредиторів;
  • укладення договору про відстрочку;
  • порядок співпраці та проведення переговорів між залученими кредиторами та боржником щодо підготовки плану реструктуризації;
  • інші питання.

Боржник подає план реструктуризації до секретаріату з копіями відповідно до кількості залучених кредиторів.

Секретаріат надсилає такий план та повідомлення про проведення зборів для його затвердження усім залученим кредиторам не пізніше ніж за 10 робочих днів до запропонованої дати проведення зборів.

Рішення про затвердження плану реструктуризації приймається на зборах залучених кредиторів.

Боржник та залучені кредитори зобов’язані завершити переговори та затвердити план реструктуризації не пізніше ніж протягом 90 календарних днів із дати початку проведення процедури фінансової реструктуризації.

Строк може бути продовжено за згодою залучених кредиторів, жоден із яких не є пов’язаною особою з боржником, на строк, що не може перевищувати 90 календарних днів.

Загальний строк проведення процедури фінансової реструктуризації НЕ може перевищувати 180 днів

У разі якщо боржник та залучені кредитори, які беруть участь у процедурі фінансової реструктуризації, не зможуть досягти згоди щодо затвердження плану реструктуризації протягом строку, визначеного ст. 23 Закону, проведення процедури фінансової реструктуризації припиняється.

 

Завершення проведення процедури фінансової реструктуризації

Процедура фінансової реструктуризації вважається завершеною з моменту настання будь-якої з таких подій:

  • підписання плану реструктуризації;
  • надання незалежним експертом звіту про огляд фінансово-господарської діяльності, яким не підтверджується перспективність господарської діяльності боржника;
  • відкликання боржником своєї заяви про реструктуризацію протягом 30 календарних днів з моменту її подання до секретаріату шляхом подання письмової заяви боржником;
  • подання до секретаріату залученими кредиторами, жоден з яких не є пов’язаною особою і яким належить більше 50 відсотків вимог усіх залучених кредиторів без урахування вимог пов’язаних осіб, письмової заяви про те, що переговори з приводу реструктуризації були припинені без досягнення згоди;
  • закінчення 180 днів.

Боржник зобов’язаний повідомити секретаріат про настання будь-якої з подій.

У разі неподання протягом 1 робочого дня з дня настання подій, будь-який залучений кредитор має право повідомити секретаріат про настання такої події.

Секретаріат реєструє повідомлення або письмову заяву та не пізніш як протягом наступного робочого дня публікує його (її) на офіційному веб-сайті секретаріату.

 

Залучені кредитори, що є фінансовими установами, у будь-який момент проведення процедури мають право прийняти рішення про завершення такої процедури на підставі:

  • порушення заборон, передбачених Законом у зв’язку з введенням мораторію;
  • порушення обмежень, встановлених договором про відстрочку;
  • невиконання прийнятих арбітром рішень щодо спорів у рамках процедури фінансової реструктуризації.

Рішення про завершення процедури приймається кваліфікованою більшістю голосів у розмірі не менш як 75 відсотків від загальної суми вимог кредиторів, що є фінансовими установами.

Кредитори протягом одного робочого дня після прийняття рішення, письмово повідомляють секретаріат про прийняте рішення для оприлюднення відомостей про завершення процедури фінансової реструктуризації.

Заповніть форму

Наш менеджер з вами зв’яжеться якнайшвидше