Хто повинен сплачувати борги фізичної особи – підприємця після його смерті? Деталі правонаступницва
Зобов`язання щодо сплати ФОП-підприємцем боргу за договором оренди, нарахованого до його смерті, не є нерозривно пов`язаним зобов’язанням і допускає процесуальне правонаступництво такого висновку дійшов ВС у справі № 910/8055/20 від 15.09.2021 р.
Комунальне підприємство, звернулося до суду з позовом до Фізичної особи-підприємця, просило розірвати договір оренди, укладений між позивачем, відповідачем, виселити відповідача з орендованих приміщень та стягнути з нього борг, але в процесі оскарження рішення в суді апеляційної інстанції, ФОП-підприємець помирає.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Рішенням Господарського суду в позові відмовлено з тих підстав, що договір оренди припинився, позивач не довів, що відповідач використовував після цього орендоване приміщення, крім того, позивач є лише балансоутримувачем майна, а не орендодавцем.
Ухвалою суду відмовлено у задоволенні клопотання позивача про зупинення провадження до вступу спадкоємця в спадщину та залучення його як правонаступника відповідача після смерті самого відповідача; провадження у справі закрито на підставі пункту 6 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України.
Після смерті фізичної особи-підприємця – відповідача, спірні правовідносини не допускають правонаступництва, оскільки єдиний спадкоємець – син відповідача не має і на момент смерті не мав статусу фізичної особи-підприємця, тобто процесуальне правонаступництво не відбувається, що є підставою для закриття провадження у справі.
Син відповідача – померлої ФОП вказує на те, що касаційну скаргу не отримував; він не має статусу фізичної особи-підприємця і не може бути стороною в господарському процесі.
Висновок Верховного суду щодо правонаступництва:
1) закриття провадження у справі за наявності факту смерті заявника є можливим лише тоді, коли спірні правовідносини не допускають правонаступництва
2) фізична особа – підприємець відповідає за зобов’язаннями, пов’язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення
3) спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. При чому для цього необхідно встановити коло спадкоємців, а кредитор зобов’язаний пред‘явити вимоги до таких після прийняття ними спадщини та одержання свідоцтва.
Процесуальне правонаступництво фізичних осіб має свої особливості!
Стосовно фізичних осіб – підприємців та учасників корпоративних відносин, що є сторонами у справах або третіми особами, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, таке правонаступництво можливе за одночасної наявності двох умов: по-перше, коли відповідні правонаступники мають аналогічний правовий статус (зокрема, фізичних осіб – підприємців чи учасників корпоративних відносин), і, по-друге, існування даного статусу на момент вирішення господарським судом питання про процесуальне правонаступництво.
Відповідно до частини 1 статті 608 ЦК України зобов`язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов`язаним з його особою і у зв`язку з цим не може бути виконане іншою особою.
Кредиторові спадкодавця належить пред`явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги.
Відповідно до положень ЦК України спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину.
Зобов`язання щодо сплати орендарем боргу за договором оренди приміщення та штрафних санкцій може бути виконане іншою особою (спадкоємцем).