Повістка видається для того, щоб громадянин з’явився до Територіального центру комлектування (ТЦК) для уточнення його військово-облікових даних та стану здоров’я.
Отримання повістки не означає призов до лав ЗСУ чи інших збройних формувань держави.
Непідготовлені військовозобов’язані, без досвіду проходження військової служби або підготовки на навчальних зборах, направляються для підготовки. Вони навчаються у спеціалізованих центрах (полігонах), на курсах перепідготовки та підвищення кваліфікації при ВВНЗ (офіцери запасу).
Для роботодавця повістка працівника – це може бути як уточнення даних військового обліку, так і призов на навчальні збори або ж на військову службу.
Повістка не є єдиний документ: мобілізаційне розпорядження, запис про призов на військову службу у військовому квитку, копії документів про зарахування до особового складу військових частин, контракт про проходження військової служби тощо.
Працівник отримав повістку, що далі
Працівник повідомляє роботодавця про факт отримання повістки. Роботодавець видає наказ про відсутність на роботі. Причина: необхідність прибуття для уточнення деталей військового обліку. Табелють працівника «ІН» (код – 22)
Але повістка – це не мобілізація мобілізація. Працівник може бути непридатним. Також за працівником зберігається середній заробіток.
Отримав повістку, але не повідомив роботодавця
В цьому випадку табелюють працівника «НЗ» (код – 28) або «І» (код – 30). Акт про неявку, письмові пояснення та документи, які підтверджують поважність неявки. До моменту коригування і уточнення деталей, зарплата не зберігається.
Військово-лікарська комісія
На час проходження медичного обстеження за направленням військкомату за особами зберігаються місце роботи (посади) і середня зарплата. Особам, які проходять обстеження в лікувально-профілактичних закладах за направленням військкоматів, видають довідку довільної форми, засвідчену підписом завідувача відділенням і печаткою лікувально-профілактичного закладу (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1005-01#Text)
Довідка та повістка – це правова підстава, щоб відпустити працівника з роботи та оплатити йому середній заробіток. В свою чергу на підприємстві видається наказ про увільнення.
Навчальні збори
За призваними на збори військовозобов’язаними на весь період зборів та резервістами на весь час виконання ними обов’язків служби у військовому резерві, включаючи час проїзду до місця їх проведення і назад, зберігаються місце роботи, а також займана посада та середня заробітна плата.
Наказ Міноборони № 80 від 12.03.2007 р.: якщо навчальні збори співпадають з відпусткою працівника, то відпустка переноситься.
Працівника залучено до призовної комісії
Для повного та якісного виконання планів проведення мобілізації в особливий період місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування разом з підприємствами, установами та організаціями незалежно від підпорядкування і форм власності та відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки в мирний час утворюють дільниці для оповіщення і збору військовозобов’язаних та резервістів, комплектують такі дільниці персоналом без звільнення громадян від виконання основних обов’язків за місцем роботи, сприяють набуттю ними професійних навичок, а також забезпечують реалізацію інших заходів, пов’язаних із виконанням планів проведення мобілізації. Середній заробіток зберігається.
Працівник направляється у військову частину
Працівник повідомляє роботодавця про цей факт та надсилає заяву про увільнення від роботи у зв’язку з вибуттям у військову частину. Роботодавець видає наказ про увільнення з роботи. Після закінчення військової служби працівники надає до відділу кадрів військовий квиток з відповідними відмітками або довідку про проходження військової служби чи витяг з наказу або довідка про проходження зборів (для резервістів)
Мобілізація
За призваними на збори військовозобов’язаними на весь період зборів та резервістами на весь час виконання ними обов’язків служби у військовому резерві, включаючи час проїзду до місця їх проведення і назад, зберігаються місце роботи, а також займана посада та середня заробітна плата (стаття 29 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Якщо навчальні збори співпадають з відпусткою працівника, то відпустка переноситься.
Що робити роботодавцю з посадою мобілізованого працівника?
Посада мобілізованого працівника зберігається, але можна прийняти нового працівника за строковим трудовим договором, перевести іншого працівника на посаду відсутнього, суміщення посад.
Гарантії зберігаються за працівниками, які під час проходження військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров’я) та перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми, на строк до дня, наступного за днем їх взяття на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України після їх звільнення з військової служби у разі закінчення ними лікування в медичних закладах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими (ч.4 ст.119 КЗпП України).
Відповідальність роботодавців
Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачена наступна відповідальність для роботодавців за порушення у сфері військового обов’язку та військового обліку:
за перше порушення: для громадян — від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн — 400 грн);
для посадових осіб — від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400 грн — 5100 грн);
за повторне протягом року вчинення порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період:
для громадян — від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400 грн — 5100 грн);
для посадових осіб — від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100 грн — 8500 грн).