Що робити спадкоємцю, у випадку відсутності документів на успадковану квартиру та перешкоджання інших спадкоємців в оформленні спадщини?
Вирішення питання як вступити у спадщину, якщо немає документів на успадковану квартиру, передбачає вчинення спадкоємцем певних дій і перш за все це потреба визначитися з переліком необхідних документів для вступу в спадщину.
Необхідні документи для вступу в спадщину:
• свідоцтво про смерть спадкодавця;
• документ, який доводить родинний зв’язок з померлим – свідоцтво про народження особи яка претендує на спадкове майно і, можливо, ряд інших документів, що підтверджують родинні стосунки з спадкодавцем);
• паспорт спадкоємця і ідентифікаційний код у разі його наявності;
• правовстановлюючий документ на будинок (це може бути свідоцтво про право власності на житло, свідоцтво про приватизацію, свідоцтво на право власності на спадкову масу, Договір про дарування, Договір про купівлю-продаж і т.д.);
• технічна документація на домоволодіння (Технічний паспорт);
• довідка, в якій повинна бути вказана адреса де був зареєстрований померлий (спадкодавець) в день його смерті, а, також, вказані особи, що зареєстровані за тією ж адресою з спадкодавцем в день смерті останнього.
Особливість довідки про адресу за яким був зареєстрований померлий тобто спадкодавець, полягає саме в тому, що виходячи з цього документа констатується інформація про те що, чи зареєстрований був потенційний спадкоємець по одній і тій же адресі з спадкодавцем саме на день смерті останнього.
Коли ж спадкоємець був зареєстрований все такин за однією адресою з спадкодавцем на день його ж смерті, тоді йому слід на підставі ст. 1270 Цивільного кодексу України протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця, що і є фактом відкриття спадщини, написати заяву нотаріусу і волевиявити бажання прийняти спадщину. Обгрунтування пропуску строку на подачу такої заяви обумовлені в ст. 1272 Цивільного кодексу України, тобто спадкоємцю, при наявності у нього поважної причини, суд визначає додатковий строк, достатній для подання ним заяви)
Документ, що підтверджує смерть спадкодавця
Свідоцтво про смерть спадкодавця – це документ в якому обов’язково вказується місце, дата і причина смерті людини, про що і відображено в державному реєстрі.
Так, при наявності паспорта і документів, що підтверджують родинні зв’язки зі спадкодавцем, спадкоємець має законне право звернутися до органів реєстрації актів цивільного стану з проханням надати свідоцтво про смерть спадкодавця (як правило, свідоцтво про смерть спадкодавця можуть отримати близькі родичі (чоловік, дружина, діти, батьки).
При відсутності документів потрібно звертатися до суду
Отримати спадок без документів неможливо, якщо документи відсутні на успадковане майно (квартиру). Так, по закінченню шестимісячного терміну з того моменту як відкрилася спадщина, тобто з дня коли спадкодавець помер, або якщо згідно із зазначеною вище довідкою спадкоємець був зареєстрований за однією і тією ж адресою з спадкодавцем на день смерті останнього, уповноважений нотаріус повідомляє про відмову спадкоємцю в здійсненні нотаріальних дій та наданні йому документа право на спадщини у вигляді свідоцтва (за законом чи за заповітом).
Після цього спадкоємцю необхідно звернутися до суду з позовною заявою про визнання права власності на спадкове майно, що відкрилося після смерті спадкодавця, в порядку спадкування.
Позовна заява
Орієнтовний перелік докуменів, які необхідно додати до позовної заяви:
При розгляді цивільної справи в суді позивач (він же спадкоємець) доводить своє право на спадкування, а судовий орган, в свою чергу, з’ясовує шляхи витребування інформації у відповідних структурах, необхідних для прийняття рішення по даній справі про визнання права власності на спадок за даними позивача, чи має право спадкоємець на вказане спадкове майно.
Оформлення спадщини на підставі рішення суду
Рішення суду про задоволення позовних вимог про визнання права власності на спадкове майно, яке набрало законної сили, настає можливість отримати успадковане майно.
Після визнання права власності на спадкове майно за даними позивача (спадкоємця) щодо вступу даного рішення судової інстанції в законну силу, спадкоємець звертається до органів юстиції, а саме в службу реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що б зареєструвати право власності на вказане спадкове майно з подальшим внесенням його до Державного реєстру прав на нерухоме майно, перед цим обов’язково оформивши технічну документацію в органах Технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, відповідно, отримавши Технічний паспорт.
Висновок
Вирішення питання спадкування за відсутності правовстановлюючих документів можливе в судовому порядку. На сьогодні сформована позитивна судова практика у даній категорії справ.