Європейський Союз ввів безпрецедентні санкції у відповідь на війну росії проти України. До цілей санкцій належить послаблення можливостей російського уряду щодо фінансування війни. Впровадження посилених комплексних перевірок для запобігання обходу санкцій з боку росії є важливим і ефективним кроком. Такі перевірки включають посилені механізми моніторингу та аудиту, щоб уникнути неправомірного обходу санкцій через різні шляхи. Такий підхід сприятиме ефективній роботі санкцій та максимально відсіче можливості фінансування військових дій.
Для резидентів ЄС в Євросоюзі розробили інструкцію, як перевіряти партнерів. Неофіційний переклад основних моментів інструкції підготовлено АБ «Гончарук та партнери».
«В умовах війни з рф санкційний тиск очевидно буде тільки посилюватися на бізнес і осіб, які допомагають рф в її агресії проти України. Сьогодні важливо перевіряти, з ким ти встановлюєш ділові відносини, хто твій контрагент, з ким співпрацює він, etc. І така перевірка не може бути суто формальною чи поверхневою: надто висока ціна. Ми вже маємо приклади, коли необдумані бізнес-рішення призвели до блокування господарських операцій та блокування банківських рахунків. Подібних ситуацій можна уникнути, якщо завчасно здійснювати санкційний контроль щодо контрагентів» коментує Михайло Гончарук, адвокат, керуючий партнер АБ «Гончарук та партнери»
Як перевіряти ділових партнерів на обхід ними санкцій проти росії та на що звернути увагу
Зіткнувшись із масштабом санкцій, росія впроваджує різні методи обходу цих заходів, наприклад, із застосуванням складних фінансових схем, фальсифікації характеру чи походження товарів, що продаються, або спираючись на юрисдикцію третіх країн. Фізичні та юридичні особи, внесені до переліку, також докладають зусиль для приховування своїх активів.
Унаслідок цього зростає ризик, що оператори ЄС опиняться у ситуації, де вони можуть сприяти забороненій діяльності, пов’язаній із росією, зменшуючи вплив санкцій та, можливо, порушуючи закони ЄС.
Такий підвищений ризик виправдовує розробку розширеної моделі комплексної перевірки, зокрема для високоризикованих галузей та складних ланцюжків постачання. Оператори ЄС, які зареєстровані або засновані відповідно до законодавства держав-членів ЄС, зобов’язані безпосередньо дотримуватися законів про санкції ЄС.
Оцінка ризиків можливого обходу санкцій
Операторам ЄС варто виявляти, оцінювати й розуміти можливі ризики обходу санкцій та вживати заходів стосовно пом’якшення таких ризиків. Передусім, вони повинні провести оцінку стратегічних ризиків, виконавши такі дії: виявити загрози та фактори вразливості; проаналізувати ризики; розробити заходи щодо пом’якшення наслідків; впровадити заходи стосовно зменшення ризику та регулярно оновлювати ризики (при внесенні правок чи введенні нових санкцій).
Розширена комплексна перевірка партнерів
- а) Загальна передова практика
Передову практику можна використовувати для здійснення розширеної комплексної перевірки на різних рівнях, зокрема:
– на рівні зацікавлених сторін:
- Чи існує будь-який підтверджений облік господарської діяльності?
- Чи зацікавлені сторони докладають певних зусиль для забезпечення систем внутрішнього контролю та/або дотримання санкцій?
- Хто виступає ключовими зацікавленими сторонами, які беруть участь/мають відношення до моєї господарської діяльності?
- Чи підпадають під санкції ЄС будь-хто із прямих зацікавлених сторін (клієнти, дистриб’ютори, агенти тощо) або непрямих (кінцеві користувачі, посередники, банки тощо)? Чи знаємо ми всіх зацікавлених сторін?
- Якщо так, чи зазнала зацікавлена сторона змін у своїй структурі власності після введення санкцій? Чи була вона створеною або заснованою після введення санкцій?
- Чи відповідні зацікавлені сторони піддаються санкціями через власність або контроль?
- Хто виступає кінцевим користувачем? Чи є можливість надання сертифікату кінцевого користувача?
– на рівні торгових операцій, грошових потоків і руху товарів, участі та відповідальності транспортних компаній:
- Яка країна походження/транзиту/призначення товарів?
- Яка країна транзиту та призначення? Чи ця країна межує з росією або Білоруссю, чи має зручне транспортування/доступ до росії або Білорусі, чи іншим способом здійснює реекспорт товарів на цих територіях? Чи експорт повинен піддаватися посиленому нагляду/контролю щодо кінцевого призначення?
- Чи використовуються складні/нетипові транспортні маршрути?
- Чи змінилася вартість товарів після запровадження санкцій? Чи змінився метод торгівлі/торгових операцій, наприклад, встановлені умови договору?
- Яким є бізнес-обґрунтування торгової операції? Чи відповідає торгова операція або постачання очікуванням (потенційного) клієнта з огляду на бізнес? Чи торгові операції або постачання здаються невиправданими стосовно бізнесу?
- Чи використовуються у торговій операції складні фінансові схеми, які невиправдані її метою?
- Чи змінився спосіб транспортування/доставки після введення санкцій?
- Чи містить документація нетипові або невідповідні елементи, які не збігаються?
- Чи існує який-небудь інший тривожний сигнал?
– стосовно товарів:
- Чи підпадають товари під дію будь-яких санкцій ЄС або правил контролю експорту/імпорту?
- Чи включені товари до переліку високопріоритетних бойових предметів або до переліку економічно критичних товарів?
- Чи містять товари компоненти, які з більшою ймовірністю будуть розібрані та використані не за призначенням?
- Чи товар є схожим на підсанкційний? Якщо товар відправляється через росію чи Білорусь, чи цей маршрут є стандартним та економічно доцільним?
- Особливу увагу слід приділити експорту до країн, які не застосовують обмеження на експорт чутливих товарів до росії та Білорусі.
б) Передова практика щодо запобігання обходу санкцій
Торгівля: запобігання можливому перенаправленню у/з росії та/або Білорусі через треті країни
Оператори ЄС повинні впровадити належні процедури комплексної перевірки, щоб гарантувати, що їхні операції, пов’язані із підсанкційними для росії товарами, не перенаправляються до росії.
Банківська справа та фінанси: належна обачність стосовно використання кореспондентських рахунків Торгові операції із використанням кореспондентських рахунків можуть призвести до підвищеного залишкового ризику обходу санкцій.
Ризики можуть змінюватися залежно від профілю респондента. На практиці це означає, що фінансові установи можуть проводити адекватну оцінку ризиків та відповідну комплексну перевірку ризиків, які наявні у:
- Бізнесі та ринках іноземного респондента.
- Типі, призначенні та передбачуваній діяльності.
- Характері та тривалості відносин з іноземним респондентом.
- Режимі нагляду у тій сфері юрисдикції, у якій іноземний респондент має ліцензію, розробляє та здійснює контроль для ефективного управління такими ризиками.
Тривожні сигнали обходу санкцій, пов’язані з діловими партнерами та клієнтами
Різні показники повинні застерігати операторів ЄС при вступі у комерційні відносини із новим торговим партнером. Якщо при проведенні загальної комплексної перевірки оператори виявляють ознаки наявності будь-якого із нижченаведених показників, вони повинні провести глибшу перевірку.
- Непрямі торгові операції (приміром, з використанням посередників, підставних компаній тощо), які не мають (або мають мало) економічного сенсу.
- Нові клієнти/торгові операції з компаніями, що знаходяться у країнах, відомих як «хаби обходу санкцій», та які включають предмети, внесені до переліку високопріоритетних бойових предметів.
- Транзит через країни або території, відомі як «хаби обходу санкцій» на основі доступної інформації. Конкретні заходи, які можуть бути вжиті залежно від ролі та відповідальності оператора.
- Складні корпоративні чи трастові структури, пов’язані з країнами, дружніми до росії, або чия складність необґрунтована бізнес-профілем клієнта. Використання трастових договорів або складних корпоративних структур, зокрема офшорних компаній.
- Діловий партнер був нещодавно створений або об’єднаний із підсанкційною юридичною особою або юридичною особою, пов’язаною з підсанкційними юридичними чи фізичними особами.
- Діловий партнер має спільну адресу з кількома різними компаніями.
- Зміна власності корпоративного холдингу для зниження частки володіння нижче 50-відсоткового порогу.
- Зміна кінцевого бенефіціарного власника незадовго до або після введення санкцій.
- Переміщення активів, які раніше були пов’язані із підсанкційною особою, членами сім’ї або іншим способом від їхнього імені.
- Численні передачі акцій від підсанкційних юридичних осіб до несанкційних за участю корпорацій, створених тими ж фізичними чи юридичними особами.
- Потенційний контроль за будь-якою юридичною особою з боку підсанкційної особи, незважаючи на очевидну наявність прямого права власності нижче за 50-відсотковий поріг (член Ради директорів, бенефіціарний власник, керуючий директор, інші суб’єкти або особи у структурі власності, пов’язані з підсанкційною особою).
- Генеральний директор/менеджер, котрий ніколи не доступний для обговорень, тобто всі комунікації відбуваються через штатного співробітника або представника, який має генеральну довіреність.