Нова судова практика щодо скасування рішення загальних зборів ОСББ про розмір внесків

Нова судова практика щодо скасування рішення загальних зборів ОСББ про розмір внесків

Сумнівну й вкрай неоднозначну правову позицію виклав Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у рішенні по справі № 209/2128/19 від 16.07.2021 р.

Так у червні 2019 року Позивач звернувся до Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська з позовом до ОСББ «Олімп-плюс», в якому, серед інших позовних вимог, просив суд скасувати протокол загальних зборів ОСББ «Олімп-плюс» від 31 січня 2019 частині затвердження розміру внесків на управління будинків ОСББ «Олімп-плюс», оскільки відповідно до ЗУ «Про ОСББ» та статуту Об’єднання в редакції, чинній на момент проведення загальних зборів ОСББ, для того, щоб питання стосовно збільшення розміру внесків було прийнято, за нього має проголосувати не менше, ніж 2/3 всіх співвласників, тобто 66 % від загальної кількості, а за затвердження нового розміру внесків у цьому рішенні проголосувало лише 50,30 % співвласників. Таким чином, Позивач вважав рішення неприйнятим, а тому протокол – на його думку – підлягав скасуванню.

Судом першої інстанції (рішення якого підтримала апеляційна інстанція) у задоволені позову відмовлено. Рішення мотивоване тим, що порушень прав, свобод чи інтересів позивача з урахуванням вимог законодавства щодо проведення загальних зборів ОСББ не було. На думку судів, оскільки за питання затвердження нового розміру внесків проголосувало 50,30 % (284 чол.), порушення проведення або прийнятих рішень зборами не було.

Отже, ВС КЦС у цій справі сформував наступну правову позицію: оскільки за рішення про затвердження розміру внесків ОСББ проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників багатоквартирного будинку – це рішення було прийнято правомірно.

Така позиція суду прямо протирічить частині 14 статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», яка має імперативний характер і якою, як і Статутом ОСББ «Олімп-плюс», чітко визначено, що рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, – більшістю голосів. З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників.

Разом з тим колегія суддів ВС КЦС у рішенні по справі № 209/2128/19 від 16.07.2021 р. Наголосила, що при вирішенні питання правомірності прийняття рішення загальних зборів щодо затвердження розміру внесків на управління будинків судам слід керуватися законодавством, яке регулює порядок забезпечення співвласниками багатоквартирного будинку утримання та експлуатацію багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку та статутом ОСББ. Встановлення наявності чи відсутності порушень залежить від кожної конкретної справи з урахуванням її фактичних обставин та наданих сторонами доказів.

Таким чином, можемо припустити, що в майбутньому в схожій справі суд касаційної інстанції може ухвалити зовсім інше рішення залежно від конкретної справи з урахуванням її фактичних обставин та наданих сторонами доказів.

Крім того, Господарський суд Рівненської області у рішенні по справі Справа № 918/96/21 від 09 липня 2021 р., яке набрало законної сили та не оскаржувалося до судів апеляційної та касаційної інстанцій, констатував, що на відміну від порядку визначення кількості голосів, що належать кожному співвласнику на загальних зборах, який за Статутом об`єднання може бути іншим, ніж встановлено ч. 13 ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку”, проте кількість голосів, яка необхідна для прийняття рішень про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд становить не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, що встановлено ч. 14 ст. 10 зазначеного Закону, яка має імперативний характер, тобто обов`язкова до застосування усіма об`єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, – та не може бути змінена, зокрема визначенням іншого порядку голосування Статутом об`єднання

Отже, рекомендуємо ініціативним групам та/або правлінням ОСББ та їх головам при підготовці до загальних зборів ОСББ проводити інформаційну роботу із співвласниками таким чином, щоб на подальших загальних зборах за рішення з питань, визначених в частині 14 статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», голосувало не менше як 2/3 загальної кількості усіх співвласників будинку.

Артем Садовой
Радник, адвокат АБ “Гончарук та партнери”

 

 

 

 

Заповніть форму

Наш менеджер з вами зв’яжеться якнайшвидше