Як отримати компенсацію за пошкоджене майно під час війни

Держава вже готується компенсувати українцям втрачене під час війни житло (за пошкоджене або знищене). Зокрема, йдеться про надання житлової площі з обмеженням до 150 кв. метрів, а не грошей. Відповідний законопроєкт №7198 вже зареєстрований у Верховні Раді.

Заявку на компенсацію втраченого майна можна подати в «Дії», яка запрацювала вже 30 березня 2022 року.

Отримувачами компенсації, можуть бути власники майна; інвестори об’єктів житлового будівництва, які не були прийняті в експлуатацію; члени житлово-будівельних кооперативів, які викупили квартиру, але не оформили право власності на неї; спадкоємці усіх перерахованих вище осіб; ОСББ, управителі багатоквартирних будинків та ЖБК.

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну були знищені або пошкоджені тисячі об’єктів майнових прав, як рухоме, так і нерухоме майно. Мільйони українців залишилися без даху над головою.

У власника мають бути всі документи, що підтверджують право власності на майно. Це можуть бути документи заснування, правовстановлюючі документи, чеки тощо. У разі втрати документів слід подбати про їх відновлення або внесення дублікатів.

Зафіксувати пошкодження майна на документальному рівні можна за допомогою актів знищення/пошкоджень, складених працівниками Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС), місцевої влади або військово-цивільних адміністрацій. Сума заподіяної шкоди має бути встановлена на підставі звіту про оцінку майна, або отриманий експертний висновок.

Дані, які мають бути подані у звіті:

  • Вичерпна інформація про майно, яке було пошкоджено або зруйновано, технічний стан об’єкта до його пошкодження, дату й час фіксації, а також дані особи, яка зафіксувала пошкодження.
  • Умови, які спричинили пошкодження/знищення об’єкта. Докази у вигляді фото-, відеофіксації уламків ракет або гармат.
  • Подробиці кожного з пошкоджень фіксуються за допомогою фото-, відеозйомки.
  • Висновок експерта: дублікат акту Державної служби України з надзвичайних ситуацій про знищення/пошкодження/пожежу або діяння представника місцевої громади.
  • Новини, в яких прописують приблизний час та вид обстрілу, свідчення очевидців.

Як додатковий варіант, можна залишити інформацію про пошкоджене майно на ресурсі https://warcrimes.gov.ua/ , створеному Офісом Генерального прокурора для документування воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних російською армією в Україні.

Варто зазначити, що є також низка інших способів отримати відшкодування. Наприклад, потерпілі можуть звернутися до українських судів з позовами до країни-агресора про відшкодування збитків або звернутися до Європейського суду з прав людини.

 

Заповніть форму

Наш менеджер з вами зв’яжеться якнайшвидше