Розірвання шлюбу в умовах війни

Розірвання шлюбу та поділ майна під час війни може бути досить складним і залежить від багатьох факторів, включаючи обставини конкретного випадку  та законодавство.

Подружжя, яке прийняло рішення про розірвання шлюбу та перебуває в Україні

Залежно від обставин українським законодавством передбачено два способи розірвання шлюбу:

  1. Позасудове розірвання шлюбу. Якщо у подружжя немає спільних дітей та розбіжностей щодо поділу майна, і сторони згодні на розірвання шлюбу звертатися потрібно до органів ДРАЦСу.
  2. Розірвання шлюбу в межах позовного провадження (за заявою подружжя або одного з подружжя). Якщо ж подружжя має розбіжності, непорозуміння або виховує неповнолітніх дітей, позовна заява про розірвання шлюбу подається до суду, і може бути кілька шляхів розвитку подій.

Існує можливість спрощеного та окремого позовного провадження. Тоді не буде затягування процесу через виклик до суду всіх сторін, свідків, пошуків шляхів примирення, які повинен вживати суд при розгляді справ про розірвання шлюбу при загальному позовному провадженні. При спрощеному ж чи окремому провадженнях між подружжям має бути все обговорено і узгоджено до того, як вони підуть до суду.

Якщо суди та органи ДРАЦСу не працюють

Зараз держава намагається на скільки це можливо в умовах війни всебічно сприяти тому, щоб нічого в житті людей не зупинялося. І органи державної реєстрація актів цивільного стану (шлюб, народження дитини, розлучення, підтвердження факту смерті) за територіальною приналежністю має відбуватися там, де ця подія сталася. Якщо ж це є неможливим внаслідок бойових дій чи окупації, цей орган переноситься до найближчого, де це можливо.

Подружжя, яке прийняло рішення про розірвання шлюбу, але перебуває за межами України

Подружжя, яке перебуває за межами України може звернутися до Консульства чи Посольства України в тій країні, де вони перебувають. І такі органи за межами нашої держави уповноважені на здійснення розірвання шлюбу.

Якщо один із подружжя – іноземець/ка

Розірвання шлюбу з іноземцем/іноземкою під час війни, як і в мирний час, відбувається за передбаченою процедурою. Більшість таких розлучень відбувається через суд на основі Закону України про міжнародне приватне право. Законом встановлено, яким чином захищаються права іноземця. Але розірвання шлюбу з іноземцев/кою особливих нюансів не мають внаслідок війни.

Поділ майна подружжя при розірванні шлюбу

У випадку поділу майна подружжя при розірванні шлюбу, суд розглядає, яке майно є спільним майном подружжя, а яке – особистим. Ця процедура вимагає дослідження всіх майнових активів та зобов’язань подружжя.

Поділ майна подружжя здійснюється на основі їх спільної згоди. Якщо при розірванні шлюбу обоє згодні поділити певним чином спільно нажите майно, вони це вказують у своїй спільній позовній заяві про розірвання шлюбу.

Під час війни поділ майна подружжя при розірванні шлюбу може бути більш ускладненим через евакуацію, руйнування майна, втрату контакту тощо. Тому важливо отримати юридичну консультацію від адвоката.

Заповніть форму

Наш менеджер з вами зв’яжеться якнайшвидше