Оподаткування волонтерів, які збирають гроші для ЗСУ
Легальний спосіб збирати донати на свій особистий рахунок та не сплачувати з них податків – зареєструватися у державному Реєстрі волонтерів.
Чи обов’язкова реєстрація у Реєстрі волонтерів фізичних осіб та військовослужбовців, якщо на її розрахунковий рахунок надходять кошти як благодійні внески для придбання ними спеціальних засобів індивідуального захисту?
Якщо фізична особа, у тому числі, яка є військовослужбовцем, отримує кошти на свій розрахунковий рахунок для подальшого їх перерахування іншим військовослужбовцям – учасникам бойових дій для придбання спеціальних засобів індивідуального захисту потрібно зареєструватися у Реєстрі. При цьому для включення до Реєстру благодійник – фізична особа подає до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у паперовій або електронній формі (в тому числі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг): заяву із зазначенням реквізитів рахунків, відкритих у банках на ім’я такого волонтера, що призначені для здійснення благодійної діяльності та реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта). Включення до Реєстру здійснюється за заявницьким принципом протягом одного робочого дня.
Чи збов’язаний військовослужбовець, який є учасником бойових дій, реєструватися у реєстрі, якщо на його розрахунковий надходять кошти як благодійні внески для придбання для себе спеціальних засобів індивідуального захисту або технічних засобів спостереження?
Оскільки отримані кошти спрямовуються військовослужбовцем – учасником бойових дій на придбання для себе спеціальних засобів індивідуального захисту або технічних засобів спостереження, то обов’язку реєструватися у Реєстрі у такого військовослужбовця не виникає.
Чи оподатковуються кошти, які надходять на розрахунковий рахунок фізичної особи як благодійні внески, якщо така особо не зареєстрована у Реєстрі?
Оподаткування отриманих коштів здійснюється у відповідності із нормами розділу IV «Податок на доходи фізичних осіб» Кодексу.
Чи повинен подавати будь-яку звітність:
1) учасник бойових дій – військовослужбовець у разі отримання благодійної допомоги від благодійника – фізичної особи, внесеного до Реєстру;
2) фізична особа – благодійник, яка зареєстрована у Реєстрі та отримує благодійні внески від фізичних осіб резидентів/нерезидентів?
Платники податку зобов’язані подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію), крім випадків визначених статтею 179 Кодексу, а саме, якщо вони отримували доходи: від податкових агентів, які згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу; виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділом IV Кодексу; від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до цього розділу не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV Кодексу; у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до розділу IV Кодексу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до пункту 174.3 статті 174 Кодексу. Податкова декларація подається до 01 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV Кодексу.
Чи повинен благодіник – фізична особа, який внесений до Реєстру, отримувати та зберігати документи, які підтверджують надання благодійної допомоги?
Для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені вищезазначеним абзацом. При цьому первинним документом вважається документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.