Закон про мобілізацію: що чекає бізнес

Прийнятий Закон вносить певні зміни в мобілізаційні процеси, які впливають на підприємства.

  1. Статус критично важливого підприємства Критерії для отримання такого статусу на сьогодні визначено Постановою КМУ від 27.01.2023 №76.

Основні критерії не змінилися: такий статус можна буде отримати, і на його підставі можна бронювати працівників. Але в майбутньому можуть з’явитись зміни до цього документу,  оскільки закон зобов’язує КМУ спільно з комітетом Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки переглянути критерії критичності підприємств.

  1. Бронювання

Бронюванню підлягають тепер і його бенефіціарні власники, які не є працівниками, якщо підприємство має статус критично важливого. Відстрочка у зв’язку з бронюванням надаватиметься лише тим заброньованим працівникам, які перебувають на спеціальному військовому обліку.

Працівник самостійно не може ініціювати переведення із загального військового обліку на спеціальний, тому ці зміни вводяться з тією метою, аби без зміни діючої процедури по звітування підприємства по заброньованих працівниках додатково зумовити, щоб такі заброньовані працівники особисто прибули до ТЦК та СП для оновлення даних, інакше їх не переведуть на спеціальний військовий облік і, відповідно, вони не отримають відстрочку.
Закон вводить обов’язок компаній оформити відстрочки по ТЦК та СП за місцезнаходженням компанії, що змінює чинний підхід.

  1. Військовий облік працівників та співпраця з органами влади та місцевого самоврядування
    Основним документом для бізнесу залишається Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487.

Процедура по згаданій постанові:

  • затвердження списків персонального військового обліку, оперативної відомості обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів;
  • певний обсяг обов’язків щодо звіряння даних працівників з даними відповідних ТЦК та СП;
  • надання окремих відомостей на їхню вимогу;
  • перевірки ТЦК;
  • оповіщення працівників про їх виклик до ТЦК та СП, вручення повісток та забезпечення їх прибуття, тощо.

Роботодавець, якщо надійшло розпорядження ТЦК та СП про оповіщення працівника про його виклик повинен лише:

  • Сповістити працівника про такий виклик.
  • Забезпечити прибуття до ТЦК та СП у визначені розпорядженням місце, дату та час.
  • Відзвітувати перед ТЦК та СП про проведені дії.

Закон передбачає, що до 17 травня 2024 (включно), КМУ має розробити та затвердити порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, де буде визначено, зокрема, порядок оповіщення військовозобов’язаних та резервістів, їх прибуття до ТЦК та СП.

Право контролювати організацію та ведення військового обліку на підприємствах мають права відповідні ТЦК та СП. Так, згідно зазначеного порядку Районні (міські) ТЦК та СП відповідно до затверджених розпорядженнями голів відповідних районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських голів планів щороку (у тому числі позапланово) перевіряють стан військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, а також на підприємствах, в установах та організаціях, в яких працюють військовозобов’язані, які заброньовані за цими органами, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час, а також військовозобов’язані, яким видані мобілізаційні розпорядження. Решта державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій перевіряються один раз на чотири роки.

  1. Відповідальність роботодавця

Роботодавець несе відповідальність за взяття нового працівника на персональний військовий облік.

У випадку приймання на роботу без військово-облікового документу, або з неналежним військово-обліковим документом, у ТЦК та СП є можливість притягувати до адміністративної відповідальності керівника роботодавця, або відповідального у нього за військовий облік працівника (ст. 210, 210-1 КУпАП).

Так, згідно статті 207-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З метою притягнення до адміністративної відповідальності відповідні ТЦК та СП мають право звертатися до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку.

Кримінальна відповідальність передбачена статтею 114-1 “Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань” Кримінального кодексу Україну за невиконання окремих обов’язків у якості незамінного посередника між ТЦК та СП, які забезпечують призов на військову службу та працівниками.

Заповніть форму

Наш менеджер з вами зв’яжеться якнайшвидше