Стягнення невиплаченої заробітної плати

Робочі відносини нерідко закінчуються звільненням, а в перспективі – ще й судовою справою про стягнення заробітної плати. Дії роботодавця на випадок звільнення працівників чітко регулюються КЗпП України. Так, у статті 47 вказано, що працівник має отримати оформлену відповідно до вимог трудову книжку, а також повний розрахунок. Якщо у день звільнення працівник був відсутній, розрахуватись із ним мусять не пізніше, аніж на наступний день після того, як він подасть вимоги про виплату. У статті Відповідно до статті 116 Кодексу, про суми, нараховані та виплачені працівникові при звільненні, із зазначенням окремо кожного виду виплати роботодавець повинен письмово повідомити працівника в день їх виплати.

Проте нерідко трапляються ситуації, коли людину звільняють, але належний розрахунок з нею не проводять. В таких випадках постає питання захисту трудових прав, а саме стягнення заробітної плати невиплаченої. Крім того, працівник може отримати свій середній заробіток за період, поки роботодавець затримує розрахунки (стаття 117 КЗпП України).

У який суд звертатись?

Якщо нараховану заробітну плату не виплачують, людина, має право звернутись з позовом до суду. Ми рекомендуємо залучити адвоката з досвідом роботи над спорами між працівниками та роботодавцями.

Те, до якого саме суду варто подати позовна заява про стягнення невиплаченої заробітної плати, залежить від зареєстрованого місця проживання позивача або місцезнаходження роботодавця.

Крім того, стаття 110 ЦПК України дозволяє позивачеві пред’являти позови, пов’язані з трудовими відносинами, за його безпосереднім місцем проживання або ж перебування.

Для стягнення заборгованості по заробітній платі звільнений працівник, із урахуванням вищенаведених правил, має можливість самостійно обирати суд для розгляду справи.

Чи треба сплачувати судовий збір?

Позивачі у подібних справах звільняються від сплати судового збору. Якщо ж звільнений працівник претендує на відшкодування моральних збитків або компенсації від роботодавця, судовий збір доведеться оплатити.

Як правильно звернутись у суд?

Щоб стягнути заборгованість по заробітній платі в судовому порядку, позивач має два варіанти звернення до судової інстанції:

  • Порядок наказного провадження. Людина, яку звільнили, вимагає виплатити нараховану їй зарплатню, проте спору між нею й роботодавцем немає).
  • Порядок позовного провадження. Між сторонами є спір про розмір заборгованості та/або права отримати невиплачену суму).

Як написати заяву про стягнення невиплаченої заробітної плати?

Заяви подаються у письмовій формі і повинні містити зокрема:

  • докази перебування сторін судового процесу в трудових відносинах (довідка з місця роботи, копії трудової книжки або трудового договору та ін.).
  • докази щодо суми, яка фігурує у позовній заяві (наприклад, довідка з бухгалтерії, копія платіжної відомості чи інший оформлений належним чином документ, що свідчить про розмір заробітної плати.

До написання позовної заяви висувається цілий ряд вимог, тож для цього краще залучити адвоката.

Як нараховується відшкодування?

У разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, визначені статтею 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь, поки затримувались виплати зарплатні. Якщо з працівником не розрахувались до початку розгляду справи – по день винесення рішення.

Якщо у боржника відсутні кошти, щоб сплатити заборгованість по заробітній платі, це не скасовує його відповідальності.

Якщо існує спір про суму виплати і суд ухвалить рішення на користь звільненого, вимоги про відповідальність за затримування виплат мусять бути задоволені повною мірою.

Якщо звернення позивача задовольняють частково, розмір відшкодування за час затримки визначається судом. Причому враховується спірна сума, на яку позивач мав право, а також частку, яку вона становила у вимогах і істотність цієї частки у порівнянні з середнім заробітком.

Як довго суд ухвалює рішення?

Розгляд таких справ, як невиплата заробітної плати, у військовий час тривають декілька місяців. Строки залежатимуть від конкретного суду, завантаженості судді, який веде справу, від позиції боржника та наявних доказів. Проте залучення адвоката з досвідом у трудових спорах може значно пришвидшити процес. Наші фахівці допоможуть захистити ваші права. Для консультації телефонуйте нам за номером +38 (095) 560 39 77 або замовляйте зворотний виклик.

 

Заповніть форму

Наш менеджер з вами зв’яжеться якнайшвидше