Захист майнових інтересів подружжя без реєстрації шлюбу

У сучасному суспільстві переважає вибір незареєстрованих шлюбних відносин. Багато пар вибирають спільне проживання, не оформлюючи шлюб. Незважаючи на відсутність офіційного статусу, в таких стосунках також можуть виникати складні питання, зокрема щодо поділу майна у разі розриву відносин.

Варто зазначити, що відсутність реєстрації шлюбу не означає, що поділ спільного майна є неможливим. Відповідно до рішення Великої Палати Верховного Суду, якщо вдасться довести у судовому процесі факт спільного проживання, це може стати основою для поділу майна та захисту прав кожного з подружжя.

Короткий опис справи:
Спір стосується встановлення факту спільного проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу позивача з колишньою дружиною, поділу набутих у цей час двох квартир, одну з яких вона продала без згоди позивача.

Велика Палата Верховного Суду у своєму рішенні звернула увагу на ефективні способи захисту прав подружжя, що проживає без реєстрації шлюбу.

Однією з важливих аспектів таких справ є встановлення обсягу спільно нажитого майна.

Позовні вимоги про поділ майна, що належить сторонам на праві спільної сумісної власності, є ефективним способом захисту прав, здатним справедливо та без занадто обтяжливих для сторін судових процедур вирішити цивільну справу. Заявлення в таких справах позовного провадження окремої вимоги про встановлення факту спільного проживання жінки та чоловіка однією сім’єю без реєстрації шлюбу не здатне забезпечити захист прав власника.

При розгляді справ про поділ спільного сумісного майна подружжя (жінки та чоловіка, які проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі) встановлення обсягу спільно нажитого майна є передусім питаннями доведення відповідних обставин, спростування чи неспростування презумпції спільної сумісної власності, які суд вирішує в мотивувальній частині свого рішення, тому заявлення окремо вимоги про визнання певних об’єктів спільним сумісним майном та, як наслідок, зазначення в резолютивній частині судового рішення про таке визнання не є необхідними.

Такі висновки зробила Велика Палата Верховного Суду у справі про встановлення факту спільного проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу, визнання майна спільною сумісною власністю та його поділ.

Суди першої та апеляційної інстанцій в даній справі врахували факт спільного проживання, визнали майно спільною власністю та припинили права спільної сумісної власності на спірні квартири.

Враховуючи висновки Великої Палати Верховного Суду, можна зробити висновок, що ефективними способами захисту прав подружжя без реєстрації шлюбу у спорах про поділ майна є встановлення факту спільного проживання та вирішення вимоги про поділ спільного сумісного майна.

Постанова ВП ВС від 23 січня 2024 року у справі № 523/14489/15-ц (провадження № 14-22цс20) – https://reyestr.court.gov.ua/Review/116920101.

Заповніть форму

Наш менеджер з вами зв’яжеться якнайшвидше