Чи врятує сертифікат ТПП про форс-мажор?

Коротка відповідь – ні. Не завжди.

З початком війни для багатьох підприємців стало актуальним питання виконання контрактних зобов’язань в умовах неконтрольованості обставин та невизначеності майбутнього.

І багато хто одразу почав читав читати ту частину договору, де згадується форс-мажор. Більш дієві почали отримувати сертифікати торгово-промислової палати про форс-мажорні обставини.

Ми хочемо звернути вашу увагу на нещодавнє рішення Верховного Суду (справа № 908/2287/17), який поставив під сумнів сертифікат ТПП як доказ існування форс-мажорних обставин. На думку суду, для вирішення судового спору самого лише сертифікату ТПП недостатньо – необхідно дослідити чи дійсно ті чи інші обставини унеможливили виконання своїх зобов’язань за контрактом.

Цитата з рішення Верховного Суду:

“сертифікат торгово-промислової палати, який підтверджує наявність форс-мажорних обставин, не може вважатися беззаперечним доказом про їх існування, а повинен критично оцінюватися судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами ….”.

Практична цінність рішення

Реалії спонукають більш детальніше ставитися до формулювань контрактів, зважати на особливості їх виконання. Належним чином зафіксована домовленість – це дешевше, ніж судовий спір.

Заповніть форму

Наш менеджер з вами зв’яжеться якнайшвидше